Dolina Truso

Podczas trzytygodniowej wyprawy w czerwcu 2019 roku po Gruzji i Armenii odwiedziliśmy między innymi Dolinę Truso 2 093 m n.p.m. znajdującą się u podnóży Kaukazu.

Trasa rozpoczyna się od wioski Kvemo Okrokana, do której dostaliśmy się busem z polskiej agencji turystycznej Moutain Freaks z Kazbegi. Cała trasa ma około 20 km. Trzeba się przygotować na dłuższy spacer. Droga prowadzi wzdłuż doliny, w której płynie rzeka Terek, po drodze nie ma żadnych trudności.

Początek trasy - wioska Kvemo Okrokana
Początek trasy – wioska Kvemo Okrokana

Łączna długość rzeki widocznej na zdjęciu powyżej wynosi 623 km, wpływa bezpośrednio do Morza Kaspijskiego. Dolna jest uważana za najpiękniejszą dolinę w Kaukazie.

Źródła Kobi – gruzińskie wody pitne
Wioska Ketrisi
Wioska Ketrisi – jedyny budynek zamieszkany, można napić się kawy
Twierdza Zakagori na wzgórzu

Trasa kończy się przy ruinach Twierdzy Zakagori, przy której znajduje się gruzińska baza wojskowa. Sama baza jest niewielka, bez oznaczeń i specjalnych zabezpieczeń. Przy bazie mieliśmy okazję napić się wina, pooglądać widoki pobliskich szczytów przez pożyczoną od strażnika lornetkę. Bariera językowa w postaci braku znajomości gruzińskiego nie jest żadną przeszkodą. Strażnik sam zaproponował wymianę informacji przez Google Translator, dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się kilka interesujących rzeczy na temat obronności kraju, sposobu życia z perspektywy życia strażnika i okolicy. 10 km na północ od bazy znajduje się Osetia Południowa – była część Gruzji. Od 2008 roku Osetia jest okupowana przez Rosję.

Share: